Parfüm kontra illóolaj, avagy natúr-e a „natúr”?

Amikor leveszel egy kozmetikumot a polcról, mi az első dolgod? Megszagolod! Csak utána fordítod meg, hogy átböngészd az összetételt.
Na, és azt tudod, hogy amit olvasol, az mit is jelent?
Őszintén bevallom, szakemberként én sem vagyok mindig tisztában azzal, melyik alkotóelem micsoda tulajdonképpen.
A legtöbb kérdőjel nálam az illatokkal kapcsolatban volt. Azért is fontos számomra a téma, mert a kozmetikumok által okozott allergia 90%-át az illóolajok allergénjei okozzák.
Igen, jól olvastad! 90%-át!
Mesélek egy történetet ezzel kapcsolatban, mert a Yamuna 15 éve alatt számos tapasztalatot szereztem, szerzett a cég. Így talán jobban érthető lesz, miről is beszélünk most.
Évekkel ezelőtt elhatároztam, hogy a Yamuna lakossági termékei BDIH* minősítésű natúrkozmetikumok lesznek. Ez volt a tervem, célkitűzésem. Ekkor érkezett Magyarországra az egyik legnagyobb francia cég illatkreátora, aki ellátogatott hozzám, Kaposvárra is.
Leültünk tárgyalni.
Megkérdezte, milyen fejlesztéseken dolgozunk.
Büszkén mutattam neki, hogy éppen egy teljesen natúr termékcsaládot készülünk piacra dobni, telis-tele shea vajjal, macadámia olajjal, természetes emulgálószerrel. TErmészetesen parabénmentesen!
Elmondtam neki, hogy azért is tesszük ezt, hogy minden „natúr fanatikusnak” megfeleljünk azzal, hogy minden összetevőnk bőrbarát és irritációmentes.
Végül hozzátettem, már csak finom illat kellene nekünk.
Azt kérdezte, mégis milyen illatra gondolok?
Azonnal rávágtam – dicsekvésképp –, hogy a BDIH néhány hete akkreditálta az üzemünket és a technológiánkat. A termékeket is szeretném velük minősíttetni (BDIH-val), illetve nekem fontos, hogy a kozmetikumaink ne allergizáljanak, tehát az illatnak is allergénmentesnek kell lenni.
Erre röviden az illető ennyit mondott: „Olyan illat sajnos nincs.”
Felháborodva vágtam vissza azzal, hogy ezt nem hiszem el, hiszen ők a legjobbak Franciaországban, a parfümök hazájában.
Azt mondta nekem ez az ember, hogy értsem meg a BDIH csak a természetes olajokat fogja elfogadni. Ezek pedig már önmagukban tele vannak allergén anyagokkal. Ha ők ehhez hozzányúlnak, az már parfümként fog szerepelni az összetételi listában. Ezt pedig már nem fogják elfogadni és BDIH által pecséttel ellátni.
Néhány napig emésztenem kellett az információt. Becsapott voltam és csalódott.
Ugyanígy érezheted most te is magad.
Hiszen téged is becsapnak.
Átvernek minket a cégek. A natúr minősítő szervek. A marketingesek.
Ráadásul én mindezt szó szerint a saját bőrömön érzem, mivel sokaknál vált ki allergiás reakciót egy-egy natúr termék összetevője. És vannak, akiket a mi termékeink "gyógyítanak" mg.
Gondoljunk csak a virágporra. Natúr összetevője lehet egy kozmetikumnak, mégis mennyien allergiásak rá!
Hetekig gondolkodtam ezután. Törtem a fejem, hátha létezik kompromisszumos megoldás.
Nem találtam. Végül arra jutottam, lemondok a natúr minősítésről. Ilyen áron nem kérem.
Nekem fontosabb, hogy a vásárlóim jól érezzék magukat a bőrükben.
Ezért aztán ne lepődj meg, ha a Yamuna termékeinek összetevői között a „parfüm” felirattal találkozol.
Ugyanis: a természetazonos olajokat is parfümként kell feltüntetni. Ami nem jelenti azt, hogy tele van szintetikus anyagokkal. Sőt!Mi természetazonos illatanyagokat teszünk a kozmetikumainkba, mert ez sokkal biztonságosabb a natúr illóolajoknál és a szintetikus illatoknál.Tulajdonképpen innen a hitvallásunk: „A gyógynövények ősi tudását ötvözzük a modern tudomány felfedezéseivel.”
Száz szónak is egy a vége: Ne foglalkozz azzal, amit a neten írnak!
Mindig hallgass a bőrödre!
* BDIH: Bundesverband deutscher Industrie- und Handelsunternehmen. A BDIH-logóval ellátott kozmetikumok növényi alapanyagai a lehető legnagyobb mértékben – de nem kötelezően – ellenőrzött biotermesztésből származnak, vagy vadon gyűjtötték őket, nincsenek bennük szintetikus színezékek és illatanyagok, kőolajszármazékok, és csakis természetes vagy természetazonos anyagoknak köszönhetik tartósságukat.